Pravilnom prehranom do zdravog razvoja

Autor: Ružica Kruhoberec, 20. 10. 2020.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana hrane  i Dana Erasmusa, 16. rujna 2020., prijavljena je u katalogu aktivnosti Erasmusa i Preventivnog programa Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ u Zagrebu „Volim zdravlje“ i provedena aktivnost našeg školskog projekta „Pravilna prehrana za zdrav razvoj“. Kroz online radionice učenicima su prezentirani rezultati anketnog istraživanja o prehrambenim navikama učenika (na uzorku od 200 učenika naše škole te 120 učenika iz 6 srednjih škola grada Vinkovaca), a raspravljalo se i o povezanosti prehrane i mentalnog zdravlja.

Iako u virtualnom okruženju ostvarili smo planirane ishode za učenike (usvojiti osnovna znanja o utjecaju  pravilne prehrane na tjelesno i mentalno zdravlje; razviti i primijeniti pravilan stil prehrane; primijeniti stečena znanja u praktičnom načinu života; formirati pozitivne stavove u osobnom i socijalnom razvoju te zdravlju). Projektnu aktivnost vodile su: psihologinja Sanda Horvatović, pedagoginja Marina Topalović te profesorica biologije Ružica Kruhoberec.

Pod „više“ možete pročitati rezultate ankete i pogledati fotografije s online radionica.

U prilogu su prezentacije s održanih radionica.

Analizom provedene  ankete došli smo do zanimljivih pokazatelja koji govore kako  :

• Najveći broj učenika (2/3) imaju tri obroka dnevno, manje od 1/3 četiri ili pet obroka, a mali broj jedan ili dva obroka.
  • Polovina učenika konzumira brzu hranu, 1/4 kuhanu hranu, no vrlo mali broj  konzumira mliječne proizvode i ribu.
  • Oko 1/4 učenika jednom dnevno ili češće tijekom tjedna jede grickalice (kao zamjenu za obrok)
  • Oko 2/3 učenika unose tekućinu od litre do dvije i više, a nešto manje od 1/3 litru ili manje od litre, a mali dio (značajni podatak)  konzumira alkohol.
  • Od konzumirane tekućine 1/3 učenika unosi vodu, a 2/3 kombinirano (voda, sokova,  gazirana i negazirana pića).
  • 2/3 učenika redovito konzumira voće, a nešto manje od 1/3 ponekad te vrlo mali broj uopće ne konzumira voće.
  • Više od 50%  učenika provodi neku vrstu tjelesne aktivnosti.
  • 2/3  učenika  konzumira hranu po okusu, a ne po kvaliteti.
  • 50% učenika zadovoljno je svojim fizičkim izgledom, manje od 1/3 je manje zadovoljno ili nezadovoljno i jedan manji dio u potpunosti nezadovoljno.
  • Oko 2/3 učenika svjesni su kako zdrava prehrana utječe na mentalne funkcije mozga, ali samo 1/3 vodi računa o prehrani.
  • Najveći broj učenika, više od 2/3, nema zdravstvenih poteškoća, manji broj  (manje od 1/5) učenika ima zdravstvene poteškoće u vidu respiratornih, metaboličkih smetnji, dijabetesa, kroničnih poteškoća  te poteškoća u učenju.

Na temelju rezultata istraživanja, provedena je edukacija o važnosti i utjecaju prehrane na mentalne procese (učenje, pamćenje, rasuđivanje, koncentraciju i složenije misaone procese, motivaciju), te povezanosti hrane i bioloških činitelja.

Značajno je naglasiti kako su edukativne aktivnosti bili interaktivnog karaktera što daje na značaju provedenih aktivnosti radioničkog tipa.

Također, pohvalni podatak u svezi projekta je činjenica da se aktivnosti i radionice provode šestu godinu za redom. Kroz navedeni period uočena je mala, ali značajna promjena stava učenika o važnosti prehrane i utjecaju na razini mentalne funkcije mozga (SŽS).

U vezi Preventivnog programa škole i projekta „Volim zdravlje" predstoje daljnje aktivnosti edukativnog i radioničkog karaktera u prosincu (prigodom Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a) kada će naši učenici u ulozi edukatora poučavati svoje kolege, vršnjake, u našoj i drugim srednjim školama grada. U planiranim aktivnostima naći će se i radionice o prevenciji AIDS-a i drugih spolno-prenosivih bolesti te razvoju komunikacijskih vještina adolescenata.

« Svibanj 2024 »