Međunarodni dan pješačenja

Autor: Vlatka Vujčić, 15. 10. 2020.

S obzirom na epidemiološku situaciju, grupa učenika četvrtog razreda Međunarodni dan pješačenja održala je u online okruženju. Učenici su izrađivali poster i brošuru na istoimenu temu te na taj način obilježili ovaj dan.

Maja Ujlakoš, mag. med. techn.

Ivana Merkaš, mag. med. techn.

Poster i brošuru možete pogledati u privitku pod "više".

Međunarodni dan pješačenja obilježava se još od 1991. godine. Dan pješačenja jedna je od najznačajnijih svjetskih manifestacija u koju se aktivno uključuje veliki broj zemalja svijeta. Manifestacija propagira pješačenje kao učinkovit i jeftin oblik fizičke aktivnosti, namijenjen osobama svih životnih dobi. Svrha međunarodnog dana pješačenja je poticati građane, posebice one koji posljednjih godina nisu našli vremena za tjelesnu aktivnost, da se u slobodno vrijeme, na otvorenome, unutar sigurnog okruženja uključe u organiziranu i stručno vođenu aktivnost hodanja i na taj način učine veliki korak prema unapređenju  vlastitog zdravlja na pristupačan i zabavan način.

Znanstveno je dokazano da hodanje umjerenim tempom u trajanju od trideset minuta na dan produžuje život i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti. Hodanje prevenira ili odgađa pojavu bolesti srca, raka dojke i debelog crijeva, osteoporozu, osteoartritis i šećernu bolest. Osim toga, smanjuje rizike za pojavu visokog krvnog tlaka, pretilosti, povišenih vrijednosti šećera, masnoća i kolesterola i depresivnog stanja.

Tjelesna aktivnost također smanjuje konzumiranje alkohola i droge, smanjuje nasilje, pozitivno djeluje na stvaranje bolje i sigurnije slike o sebi, smanjuje osjećaj usamljenosti, osobito u starijoj populacijskoj skupini.

Mnogobrojnim istraživanjima došlo se do zaključka da ispitanici trebaju proširiti znanje o tjelesnoj aktivnosti te kako ona utječe na zdravlje. Svaka, pa makar i najmanja, tjelesna aktivnost čini osobu pokretljivijom, zadovoljnijom te omogućuje uživanje u čarima koje nosi svaka životna dob.

Maja Ujlakoš, mag. med. techn.

Ivana Merkaš, mag. med. techn.