Ankete provedene među učenicima za Sajam zdravlja 2009. godine.

Svjetski dan bolesnika - 11. veljače

Autor: Vlatka Vujčić, 14. 2. 2019.

Svjetski dan bolesnika obilježava se svake godine 11. veljače u mnogim zemljama diljem svijeta, a utemeljio ga je 1992. godine papa Ivan Pavao II. kako bi skrenuo pozornost na bolesnike i njihove probleme.

Ovaj dan obilježio je i 3. a razred uz Dražena Enderlija, dipl. med. teh. i Antoniju Uršić, bacc. ms. u Domu za stare i nemoćne u Vinkovcima i Općoj bolnici Vinkovci (u suradnji s glavnom sestrom bolnice Teom Farkas, Jadrankom Radović i Hrvatskim katoličkim društvom medicinskih sestara i tehničara).

Učenice Maja Knežević, Olivera Košutić i Klara Granić u Domu za stare i nemoćne održale su prezentaciju na temu “Aktivnosti starijih osoba” i “Kako iskoristit slobodno vrijeme”. Ostali su učenici mjerili GUK i krvni tlak, a u bolnici su dijelili poruke podrške.

Više o provrdenim aktivnostima i fotografije možete pogledati pod "opširnije".

Svrha obilježavanja ovog Dana je podizanje svijesti šire javnosti o potrebama bolesnika te težnja za stvaranjem bolje zdravstvene i društvene zaštite koja će svakom oboljelom omogućiti dostupnu i kvalitetnu zdravstvenu skrb.

Namjera ovog dana je prisjetiti se i maksimalno vrijeme posvetiti bolesnima zato što im je naša pomoć tada najpotrebnija. Potreban im je oslonac i čvrsta ruka, a to su upravo  zdravstveni i nezdravstveni radnici te brojni drugi djelatnici i volonteri. Oni svojim plemenitim radom brinu o potrebama bolesnih.

Korisnici doma bili su iznimno ugodni i komunikativni, sudjelovali su u demonstraciji vježbi i tim nam dali doznanja da smo ih uspjeli potaknuti. Dok je ostatak učenika mjerio GUK (glukozu u krvi) i krvni tlak, odaziv korisnika je bio iznenađujuće velik.

Drugi dio razreda obilježio je Dan bolesnika s Antonijom Uršić, bacc. ms. u Općoj bolnici Vinkovci.  U suradnji s glavnom sestrom bolnice Teom Farkas, Jadrankom Radović i Hrvatskim katoličkim društvom medicinskih sestara i tehničara obišli su bolesnike i kao znak pažnje dijelili poruke. S porukama anđela htjeli su iskazati poticaj, te dati snagu pacijentima u borbi s raznim bolestima.

Kolektivu 3. a razreda bilo je iznimno drago sudjelovati u obilježavanju Dana bolesnika i radu s korisnicima i osobljem, te se raduju novim susretima.

Učenici 3. a