Dan narcisa 2018. godine

Autor: Blanka Bunjevac, 26. 3. 2018.

U cijeloj Hrvatskoj 25. ožujka obilježava se Dan narcisa – posvećen oboljelima od raka dojke. Ova teška bolest ima sve veću stopu pojavnosti i mortaliteta, u Hrvatskoj obolijeva svaka 11. žena, odnosno godišnje njih 2600, od čega 1000 umire.
“Hrvatska najgore stoji u okruženju, i po broju oboljelih žena i po broju žena koje su izgubile bitku s tom bolesti. Najnoviji podatak kaže da u Hrvatskoj svaki mjesec umre 90 žena”, upozorila je Mirjana Pešec, predsjednica Kluba žena liječenih na dojci “Una”, koji su zajedno sa Zavodom za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije organizatori obilježavanja Dana narcisa u Vinkovcima.

Više o Danu narcisa, kao i fotografije, možete pogledati pod "opširnije".

Riječ je o kampanji koja za cilj ima podizanje svijesti žena o važnosti samopregleda i pregleda jer rana dijagnoza bolesti može spasiti život. Kako bi ukazali na učestalost raka dojke, ali i mogućnosti liječenja, članice Kluba “Una”, koji inače djeluje kao sekcija Lige protiv raka Vinkovci sa učenicima  petih razreda Zdravstvene i veterinarske škole dr. A. Štampara Vinkovci i njihovim mentorima u središnjem gradskom parku dijelili su narcise i edukativne letke s nadom da će barem dio žena potaknuti na redovitije preglede. Novčani prilozi namijenjeni su kupnji aparata za intraoperativno zračenje.

Cilj nam je bio motivirati učenike za sudjelovanje u javnozdravstvenim akcijama te podići svijesti učenika o potrebi promocije rada udruga bolesnika. Iznimnim angažmanom dali su svoj doprinos u borbi protiv ove opake bolesti.

Marko Blažić, bacc. med. techn.
Dražen Enderli, bacc. med. techn.
Ivana Vrkašević, bacc. med. techn.
Svjetlana Reljanović, mag. med. techn.