Dan ružičaste vrpce 2017. godine

Autor: Blanka Bunjevac, 10. 10. 2017.

Po 18. put u Hrvatskoj je obilježen Dan ružičaste vrpce. Riječ je o akciji čiji je cilj prevencija i rano otkrivanje raka. Javnozdravstvenu akciju u povodu Dana ružičaste vrpce u Vinkovcima su organizirali Zavod za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije i Liga protiv raka Vinkovci. Glavni nositelj programa bio je Klub žena liječenih na dojci „UNA“, koji djeluje kao sekcija Lige protiv raka Vinkovci.

Više o Danu ružičaste vrpce te načinu na koji su učenici i nastavnici naše škole obilježili, pročitajte pod "opširnije".

Mjesec listopad posvećen je borbi protiv raka dojke. U europskim zemljama svake dvije minute otkrije se jedan slučaj raka dojke dok svakih šest minuta zbog te bolesti umre jedna žena. Rak dojke je zastupljen s 25% u ukupnom broju oboljelih i kod žena je najučestaliji oblik raka. Smatra se da će od raka dojke oboljeti jedna od jedanaest žena. U Hrvatskoj godišnje oboli preko 2.500 žena, a preko tisuću ih umre godišnje. Za svaku od žena koje su izgubile bitku s ovom bolešću, pušten je jedan balon – u znak sjećanja na njih, ali uz nadu kako će smrtnost od ove bolesti biti što manja.

Povodom Dana ružičaste vrpce 9. listopada 2017., učenici petih razreda Zdravstvene i veterinarske škole dr. A. Štampara Vinkovci  s mentorima i  članicama kluba „UNA“ educirali su građane o važnosti prevencije raka dojke. Dijelili su promotivne materijale te ružičaste vrpce skupljajući dobrovoljne priloge za kupnju aparata za intraoperativno zračenje.

Matea Bošnjak, bacc. med. techn.
Ivana Žugaj-Bukvić, bacc. med. techn.
Svjetlana Reljanović, mag. med. techn.

Ovaj tjedan: 1940