Održani Dani kruha

Autor: Vlatka Andrišek, 15. 10. 2009.

Dana 7. listopada 2009., naša je škola obilježila Dane kruha uz svečani program koji su organizirali učenici škole u suradnji s Aktivom društvene grupe predmeta pod vodstvom profesorica Ivane Hojski i Vlatke Vujčić.

Fotografije programa mogu se vidjeti u foto-galeriji.

DANI KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Dana 7. listopada 2009., naša je škola obilježila Dane kruha uz svečani program koji su organizirali učenici škole u suradnji s Aktivom društvenih predmeta pod vodstvom profesorica: Ivane Hojski i Vlatke Vujčić .

Prigodni program održao se u hodniku naše škole uz štandove ukrašene proizvodima od brašna i jesenskim plodovima, ukrašenim plakatima, učenicima odjevenim u nošnju te interpretacijom prigodnih tekstova. Program su ostvarili učenici: 1.c, 1.d, 2.a, 2.c, 2.d, 2.e i 4.d razreda. Iščitavajući tekstove s temom kruha i plodova zemlje te Slavonije i slavonskih običaja posebno su se istaknuli učenici: Franjo Božić (2.e), Matea Katušić i Katarina Hasilo (2.d).  Franjo je interpretirao pjesničke tekstove: Psalam 65,10-14 (Bože, ti pohodi zemlju i ti je natopi), Visoka žuta žita Dragutina Tadijanovića, Kruh moje bake. Učenik je tekstove čitao na šokačkom govoru vođinačkoga kraja (vođinačka ekavica), dok je Matea interpretirala tekstove: Neka naša polja blagoslov prati, Tijelovo zemlje, Kruh na našem stolu (sastav) i Molitva za hrvatski kruh na šokačkom govoru babogredskoga kraja (babogredska ikavica).

Slušajući pjesničke tekstove u interpretaciji vrijednih učenika, ostali su mogli osluhnuti i glazbu u pozadini, koju je izvodila Katarina Hasilo na tipičnom slavonskom intrumentu – samici. Za kraj su nam Franjo i Matea zajednički  interpretirali pjesmu Slavonija na svojim govorima, a nakon toga uslijedio je tamburaški sastav, sastavljen od naših učenika pod vodstvom Tomislava Karalića (2.a) i Mateja Vrselje (4.d), koji su nas razveselili šokačkom pjesmom odsviravši „šokačko kolo“ i još nekoliko slavonskih pjesama. Učenici su se za to vrijeme mogli poslužiti proizvodima od brašna (kiflicama, štrudlom od oraha, perecima i dr. proizvodima). Na kraju smo se, u ugodnom i veselom ozračju pjesme i plesa, vratili svojoj svakodnevici kada smo čuli školsko zvono za početak nastave.

Zahvaljujem svim profesoricama hrvatskoga jezika na poticanju svojih učenika u sudjelovanju i organizaciji programa na čelu s voditeljicom Aktiva društvenih znanosti, profesoricom mentoricom Vlastom Galić, ravnatelju naše škole koji nam je to sve i omogućio, i svim ostalim učenicima i kolegama profesorima koji su se pridružili ovoj svečanosti ili organizaciji. Nadam se da ćemo iduće godine biti još uspješniji u radu i obilježavanju kulturnih manifestacija koje nam predstoje.

Ivana Hojski, prof.