Dan Crvenih haljina - podizanje svijesti o moždanom udaru kod žena

Autor: Vlatka Vujčić, 8. 2. 2022.

Ovaj se dan obilježava prvog petka u veljači te je posvećen borbi protiv moždanog udara u žena. Najčešći simptomi moždanog udara su slabosti ili utrnutost jedne strane tijela, poremećaj govora, poremećaj vida ili smetnje ravnoteže i koordinacije. U engleskom govornom području postoji akronim FAST – kratica koja može pomoći u brzom prepoznavanju znakova upozorenja i simptoma moždanog udara. F = face (lice) – asimetrija lica i usnih kutova, A = arm (ruka) – slabost ili kompletna oduzetost jedne ruke, S = speech (govor) - otežan govor ili razumjevanje  I T = time (vrijeme) – ako osoba pokazuje neke od gore navedenih simptoma, potrebno je odmah pozvati Hitnu pomoć. U Republici Hrvatskoj, osim testa FAST, koristimo i domaću inačicu nazvanu G.R.O.M, gdje se označava G – kao govorR – rukeO – oduzetost  i M – minute.

Ostale informacije možete pogledati pod "više".

Moždani udar je naglo nastali neurološki poremećaj uzrokovan poremećajem cirkulacije u mozgu. Zbog nedostatka kisika i hranjivih tvari dolazi do oštećenja i odumiranja živčanih stanica u zahvaćenim dijelovima mozga što se manifestira oštećenjem funkcija kojima ti dijelovi mozga upravljaju. Moždani udar povezan je s vrlo visokom stopom smrtnog ishoda, u dvije trećine bolesnika s preboljenim moždanim udarom zaostaje različit stupanj neurološkog deficita, a trećina bolesnika trajno je onesposobljena i potpuno je ovisna o tuđoj pomoći. Za žene se povećava rizik s nastupom menopazuze u srednjoj životnoj dobi te bolest vrlo često nije pravovremenp prepoznat. Najčešći simptomi moždanog udara su slabosti ili utrnutost jedne strane tijela, poremećaj govora, poremećaj vida ili smetnje ravnoteže i koordinacije. U engleskom govornom području postoji akronim FAST – kratica koja može pomoći u brzom prepoznavanju znakova upozorenja i simptoma moždanog udara. F = face (lice) – asimetrija lica i usnih kutova, A = arm (ruka) – slabost ili kompletna oduzetost jedne ruke, S = speech (govor) - otežan govor ili razumjevanje  I T = time (vrijeme) – ako osoba pokazuje neke od gore navedenih simptoma, potrebno je odmah pozvati Hitnu pomoć – 194! U Republici Hrvatskoj osim testa FAST koristimo i domaću inačicu nazvanu G.R.O.M gdje se označava G – kao govorR – rukeO – oduzetost  i M – minute. Navedene kratice učenici su prikazali na jednostavan i lako pamtljiv način te na taj način prikazali su prepoznavanje karakterističnih znakova kod pojave moždanog udara. Žene i muškarci često imaju sličan skup simptoma, ali žene češće imaju atipične, nejasne simtome. Specifični simtomi su: gubitak svijesti, opća slabost, poreškoće daha, zbunjenost, uzrujanost, halucinacije, mučnina ili povraćanje, bol  i štucanje. Najpoznatiji čimbenici rizika na koje se može utjecati, a povezani su s načinom života to su: pušenje, prekomjerno pijenje alkohola, nezdrava prehrana, stres, tjelesna neaktivnost i debljina. Dok postoje i specifični čimbenici rizika kod žena, a to su: oralni kontraceptivi, trudnoća, preeklampsija, korištenje hormonske nadomjesne terapije te migrene s aurom. Otkrivanjem čimbenika rizika moguće je u značajnoj mjeri smanjiti učestalost moždanog udara. Brza reakcija je presudna u trenucima kada se nekome u vašoj blizini dogodi moždani udar. Ovim putem vas želimo educirati o osnovnim znakovima prepoznavanja moždanog udara. Uz rano prepoznavanje znakova i smanjenje čimbenika rizika  znatno se može utjecati na povoljan ishod liječenja.

« Svibanj 2024 »