Međunarodni dan planinara

Autor: Vlatka Vujčić, 30. 3. 2021.

U subotu, 27.3.2021., obilježili smo Međunarodni dan planinara. U obilježavanju je sudjelovao razred 3. c, smjer fizioterapeuti. Obilježavanjem se želi ukazati na potrebu zaštite osjetljivih planinarskih eko-sustava i promovirati kretanje kao zdrav način života. Planinarenje predstavlja način i stil života, a potom i niz aktivnosti u prirodi. Motivi za planinarenje su čovjekova želja za vječnim kretanjem, upoznavanjem prirode, prostora i novih ljudi te osvajanje novih vrhunaca i potreba za ravnotežom i zadovoljstvom.

Dominik Galić, 3. c

Fotografije i izvješće možete pogledati pod "više".

Znanje o svijetu pomaže nam uspjeti, znanje o sebi pomaže nam razvijati se, a znanje o činjenici da 150 minuta ukupne tjelesne aktivnosti tjedno, smanjuje 46% smrti povezanih sa tjelesnom neaktivnosti, budi u nama interese za postajanjem najbolje verzije sebe te stvaranja navika koje nam mogu produljiti život.

Jednostavnu rečenicu ,,po jutru se poznaje dan'' iskoristili smo na najbolji mogući način te shvatili istinsku pouku te rečenice. Svoje obilježavanje započeli smo u jutarnjim satima. Kroz pomalo zatvorene oči, ponekom krmeljom, sa licem obasjanim suncem te osmijehom od uha do uha, uputili smo se prema Sopotu. Sitnim, sigurnim koracima putem do Sopota promatrali smo naš predivan Bosut te slušali najljepše harmonije jutarnjih ptica. Prvo stajanje, naravno ne zbog kondicije, izvršili smo kod sopotskog mosta. Predivno jutro obilježili smo zajedničkom fotografijom te se dalje uputili prema igralištu koji se nalazi pri kraju samog šetališta, nedaleko od naših povijesno znamenitih Sopotskih kućica. Zajedno smo se družili, sjeli i vratili potrošene kalorije kroz užinu koju smo ponijeli. Pri povratku, popraćeni toplinom sunca, toplinom međusobne komunikacije i jedne pozitivne atmosfere, vedrim nebom te vedrim licima učenika zbog odrađene aktivnosti vratili smo se do naše škole. Možda nam je 'doživljaj' uskratila naša nizina po čemu je karakteriziran naš kraj, no mislim da pozitivnu atmosferu, promicanje zdravog života, bilo to u planini, na brdu ili prekrasnim ravnim zelenim travnjacima ništa ne može zamijeniti. Također, ovim putem u ime svih učenika želio bih se zahvaliti profesoricama Mirni Jozinović, Martini Majsinger, Ivani Tančik te profesorici Mariji Baumschabel koje su uz najbolje moguće raspoloženje, osmijehom i ljubaznošću uljepšali ovaj događaj kao naše zvijezde pratilje ka ostvarivanju našeg obilježavanja. Istinsku potvrdu o kvaliteti naših profesorica, ne samo u njihovom slučaju stručnih predmeta, već i životnih lekcija te teorija koje će nas pratiti u našoj skoroj budućnosti, iskazao bih kroz njihovu uzrečicu ,,Priroda je velika, a čovjek malen'' ta rečenica svima bi nam trebala biti kompas u životu u dostizanju najvećih visina (planina) te svakodnevnog promicanja zdravog života.

Dominik Galić, 3. c