VAŽNO! Obavijest pristupnicima ispitima državne mature

Autor: Ružica Kruhoberec, 13. 7. 2020.

Poštovani pristupnici ispitima državne mature,

u ponedjeljak 13. srpnja 2020.u 12:00 sati bit će objavljeni rezultati ispita državne mature ljetnoga roka 2019./2020.

Rezultati ispita državne mature bit će dostupni na www.postani-student.hr na poveznici Moji rezultati. Učenik će uz rezultate za svaki prijavljeni ispit državne mature, pronaći i poveznicu kojom može pogledati i detalje ocjenjivanja, tj. bodove na svakom pojedinom zadatku. Svi listovi za odgovore bit će skenirani i prikazani učeniku kako bi se mogla provjeriti točnost bodovanja.

Od 13. srpnja od 12:01 sati do 15. srpnja u 12:00 sati traje aktivnost ulaganja prigovora učenika na ocjenjivanje. Preporuka je da se zbog situacije s Covid 19 prigovori odrade online.

Pod „opširnije“ nalazi se Obrazac prigovora za učenike, popunite ga (obrazac je u word formatu pa ga možete bez problema popuniti elektroničkim putem) i pošaljite na e-mail ispitne koordinatorice  ruzica.kruhoberec@gmail.com .
Prigovor na ocjenjivanje mora se odnositi na konkretan zadatak uz kratak opis na što se točno odnosi prigovor.

Rok za rješavanje prigovora je pet dana odnosno 20.srpnja 2020. Odluka Centra vezana uz prigovor bit će vidljiva na stranicama pristupnika pod poveznicom Moji prigovori.

Učenik koji nije zadovoljan odlukom Centra može u roku od jednoga dana od dana donošenja odluke podnijeti prigovor na odluku Centra Povjerenstvu za praćenje državne mature Ministarstva znanosti i obrazovanja koje donosi odluku u roku od dva dana od dana primitka prigovora.

Konačna objava rezultata državne mature bit će 20.srpnja 2020. u 12,00.

Privremene rang-liste po studijskim programima objavljuju se nakon objave rezultata ispita državne mature i podložne su promjenama sve do objave konačnih rang-lista. Objava konačnih rang-lista za upis na studijske programe u ljetnom upisnom roku biti će 20. srpnja 2020. godine nakon 16:00 sati.

Trenutkom objave konačnih rang-lista kandidati stječu pravo upisa na studijski program na kojem se nalaze unutar upisne kvote i za koji im je dodijeljen upisni broj. Jednom objavljene konačne rang-liste su nepromjenjive pa je zbog toga iznimno važno kontinuirano pratiti bodovno stanje i obavijesti na mrežnoj stranici www.postani-student.hr.

Dodjelom upisnog broja za određeni studijski program nastaje obveza kandidata da se upiše na taj studijski program, u suprotnom mu visoko učilište ima pravo zaračunati oportunitetne troškove zbog nepopunjenog upisnog mjesta koji mogu iznositi i do iznosa jednogodišnje školarine.

Nakon ostvarenog prava upisa, daljnje informacije o samom upisu na željeni studij potrebno je potražiti izravno na visokome učilištu.

Kandidati mogu podnijeti prigovor u svezi s rezultatom rangiranja. Prigovor se podnosi Središnjem prijavnom uredu  u roku od 48 sati od objave konačnih rang-lista putem obrasca za postavljanje upita u izborniku www.studij.hr Česta pitanja/Ostalo ili pisanim putem.

Obrazac_prigovora.doc (59.50 KB)