MEĐUNARODNI DAN PJEŠAČENJA

Autor: Vlatka Vujčić, 6. 7. 2020.

Godine 1992. u Rio de Janeiru u Brazilu, nakon samita o očuvanju okoline, međunarodna organizacija TAFISA je predložila da se jedan dan u listopadu proglasi Svjetskim danom pješačenja. Cilj je bio izvesti toga dana štoviše ljudi u prirodu kako bi se manifestirala pripadnost određenoj sredini i razvila svijest o potrebi ekološkog očuvanja te sredine ali i svijest o potrebi kretanja. Pješačenje je čovjeku najprirodnije i najsvojstvenije kretanje koje smo toliko zaboravili.

Pješačenje je najjednostavniji i najsvrsishodniji oblik i čuvanja i unapređenja zdravlja. Ovaj oblik tjelesne aktivnosti je najjednostavniji te najpristupačniji za zdrave i bolesne, za svaku životnu dob i za oba spola. Pješačenje, posebice u prirodi, u kombinaciji s odgovarajućim vježbama blagotvorno djeluje na čovjekov organizam i općenito na njegovo psihičko i fizičko stanje. Znanstveno je dokazano i u praksi potvrđeno da redovito pješačenje i vježbe u prirodi najmanje tri puta tjedno u trajanju od 30 do 60 minuta povoljno utječu na :

-rad srca i krvnih žila, te su dobra prevencija srčanim smetnjama

-snižava i regulira krvni tlak

-eliminira višak kilograma

-smanjuje štetne masnoće u krvi, a povećava korisni kolesterol

-osigurava psihičku ravnotežu i smanjuju psihičku napetost

-smanjuje i regulira šećer u krvi

-poboljšava cirkulaciju krvi

-Prevencija su za neke vrste kancerogenih oboljenja

-potiče i poboljšava metaboličke procese

-jača mišiće, ligamente i zglobove i povećavaju njihovu snagu

-poboljšava kondiciju i opće fizičko stanje

-utječe na smanjenje alijenacije ( otuđenosti ) i potiču socijalizaciju

-utječe na oblikovanje tijela i očuvanje ljepote

-produžuje život i čini ga sretnijim

Dakle da bi produljili mladost, odgodili starost, živjeli što duže u dobrom zdravlju, raspoloženju i sreći možete doprinijeti na taj način da u svoje svakodnevne aktivnosti svakako nađete vremena i za ovu itekako korisnu.

Ovaj dan učenici 4.a razreda, 1. i 3. grupa obilježili su izadom plakata i letaka na zadanu temu, te proveli edukaciju o važnosti pješačenja u svakodnevnom životu u tijeku oporavaka nakon preboljenja akutnog infarkta miokarda. Učenici su zadane aktivnosti proveli u Općoj županijskog bolnici Vinkovci uz pomoć mentora; Ivane Merkaš, bacc.med.techn., Katarine Artuković,bacc.med.techn. i Silvije Stojić,mag.med.techn.

Slike pogledajte pod "više".