Dan srca

Autor: Vlatka Vujčić, 7. 10. 2019.

27. rujna učenici 4. a razreda Zdravstvene i veterinarske škole Dr. Andrije Štampara Vinkovci, (pod mentorstvom Silvije Stojić, mag. med. techn.) obilježili su navedeni dan u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije i Gradskim društvom Crvenog križa.

U središnjem parku na Trgu bana Josipa Šokčevića u Vinkovcima građani su do 13 sati mogli prekontrolirati krvni tlak, izmjeriti tjelesnu težinu, te dobiti povratne informacije o kardiovaskularnom riziku. Kao i svaku našu preventivnu akciju podržao je i posjetio naš ravnatelj škole Josip Šuker, dipl.inf.

Silvija Stojić, mag. med. techn.

Fotografije možete pogedati pod "opširnije".

Svjetski dan srca

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, od bolesti srca i krvnih žila u svijetu godišnje umire oko 17.9 milijuna ljudi, a procjenjuje se da će do 2030. godine biti uzrokom 23 milijuna smrti. Prema podacima za 2018. godinu, u Hrvatskoj su od kardiovaskularnih bolesti umrle 23 048 osobe, što čini 43,7% od ukupnog broja umrlih, dakle gotovo polovicu! Tako su u toj godini upravo kardiovaskularne bolesti odnijele 49% života žena (13 093) te 38,3% muškaraca (9 955).

Najčešći rizični čimbenici za kardiovaskularne bolesti su pušenje, neuravnotežena i nezdrava prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost i prekomjerna konzumacija alkohola. Na svaki od ovih čimbenika možemo sami djelovati! Tako se gotovo 80% preuranjenih smrti od kardiovaskularnih bolesti može spriječiti samo kontrolom rizičnih čimbenika. Isto tako potrebno je redovito kontrolirati krvni tlak, šećer i masnoće u krvi, a prema potrebi liječiti. Jedini način prevencije je izbjegavati i liječiti rizične čimbenike, a za osobe koje ih nemaju zdravo se hraniti, održavati tjelesnu težinu u granicama normale, biti tjelesno aktivni (baviti se zdravstveno usmjerenim tjelesnim vježbanjem) i izbjegavati kronični stres.

Budi heroj srca-ovogodišnji slogan

Ovogodišnja kampanja povodom Dana srca usmjerena je na poticanje svih ljudi da jednostavnim obećanjima postanu heroji srca. Svatko od nas može postati herojem srca tako što će obećati:

- svojoj obitelji da će kuhati i jesti zdravije, više vježbati i prestati pušiti

- svojoj djeci da će im pomoći u tome da budu aktivnija i da kažu NE pušenju

- da će kao zdravstveni djelatnici pomoći svojim pacijentima u tome da prestanu pušiti i smanje razine kolesterola te postanu svjesniji svih uzročnika kardiovaskularnih bolesti.

Dati obećanje i mome i tvome srcu znači zdravo jesti i pametno piti, biti tjelesno aktivniji te reći ne pušenju. To podrazumijeva konzumiranje nezaslađene i manje začinjene hrane, pripremu zdravih obroka kod kuće, izbjegavati konzumiranje alkohola, ili ga konzumirati u ograničenim količinama, povećanje tjelesne aktivnosti na dnevnoj razini, poticanje sebe i svojih bližnjih na tjelesnu aktivnost, traženje pomoći oko prestanka pušenja i pružanje podrške onima koji nastoje prestati.

Ovaj tjedan: 2039