SVJETSKI SKUP MLADIH CRVENOG KRIŽA - 22. lipnja FIACCOLATA 2019.

Autor: Ružica Kruhoberec, 27. 6. 2019.

Ekipa Crvenog križa naše škole: Karla Jakuš, Leonarda Jurčević, Anita Smolčić, Lea Pavlović, Katarina Kolarić, Marija Pejak  te mentorica Sanda Horvatović  zajedno s članovima Mladih Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci te mladih volontera Gradskog društva Crvenog križa Vinkovci sudjelovali su na Svjetskom skupu Mladih Crvenog križa u talijanskim gradovima Solferinu i Castiglioneu.

Ovogodišnji Svjetski skup mladih Crvenog križa protekao je u znaku obilježavanja 100. obljetnice utemeljenja Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, krovne organizacije koja okuplja međunarodno priznata nacionalna društva.

Solferino 2019. kao Svjetska manifestacija Crvenog križa bilo je više od slavlja, jer je bila odlična  prilika za učenje, vježbanje i razmjenu iskustava naše ekipe i tisuća volontera iz cijeloga svijeta.

Više o sudjelovanju naše ekipe i fotografije pogledajte pod "opširnije"

Središnja manifestacija Svjetskog skupa Mladih Crvenog križa je tradicionalna Fiaccolata (Bakljada), procesija u kojoj noseći baklje sedamnaest kilometara dugim putem od Solferina do Castiglionea sudjeluju mladi humanitarci.

Na ovogodišnjoj Fiaccolati se 22. lipnja okupilo čak 30.000 mladih iz cijeloga svijeta. Nacionalno društvo Hrvatskog Crvenog križa predstavljala je Leonarda Pischiutta-Kolarić, a osim mladih volontera GDCK Vinkovci sudjelovali su i volonteri GDCK Osijek, GDCK Slatina, DCK Istarske županije, DCK Primorsko-goranske županije i DCK Karlovačke županije.

Svake godine krajem lipnja Međunarodni odbor Crvenog križa, Međunarodna federacija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca i Talijanski Crveni križ organiziraju ovaj skup odajući na taj način počast mjestu gdje je prije 160 godina začeta plemenita ideja Crvenog križa koja je dovela do stvaranja najveće humanitarne organizacije na svijetu.

Na otvaranju svečanosti sudionike su pozdravili predsjednik Međunarodne federacije društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca Francesco Rocca i generalni tajnik IFRC Elhadj As Sy. Nakon toga su u dvorište crkve u Solferinu unijete prve baklje humanosti, zastave Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, te transparenti s temeljnim načelima Međunarodnog pokreta Crvenog križa: humanost, neutralnost, nepristranost, neovisnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.

Sudionici su s upaljenim bakljama krenuli istim putem kao i ranjenici nakon bitke davne 1859. godine. Praćeni pljeskom i odobravanjem stanovnika obližnjih mjesta koji su ispred svojih zastavama Crvenog križa okićenih kuća pozdravljali plamenu rijeku humanosti sazdanu od 30.000 baklji koja je te subotnje večeri vijugala preko brežuljaka i dolina sjeverne Lombardije, mladi su u ponoć stigli na cilj u Castiglioneu, gdje su uživali u posebnom programu svjetske manifestacije koja je pod jednom idejom i pod jednom zastavom okupila budućnost Međunarodnog pokreta Crvenog križa.

Sudjelovanje na Svjetskom skupu mladih Crvenog križa, našoj predivnoj ekipi Crvenog križa - humanitarkama Karli Jakuš, Leonardi Jurčević, Aniti Smolčić, Lei Pavlović, Katarini Kolarić, Mariji Pejak te mentorici Sandi Horvatović, bilo je posebno iskustvo i doživljaj za pamćenje!

Hvala Gradskom društvu Vinkovci što nas je nagradilo s predivnim putovanjem u Italiju.

Sanda Horvatović, koordinator ogranka Crvenog križa