PROJEKT DEBATE GREAT

Autor: Katarina Crnković, 21. 2. 2019.

Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara Vinkovci provela je projekt „Debate great“ koji su organizirale profesorice Anđela Lozančić i Stephanie-Kate Lukač. Projekt je održan u Županijskoj vijećnici 15. veljače 2018. godine. U debati je sudjelovalo pet škola s područja Vinkovaca: Five hundred (Gimnazija Matije Antuna Reljkovića), Shaken (Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca), ACME (Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca), Stephen Hawking's Stand up Club (Tehnička škola Ruđera Boškovića), The Medical gang (Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara) i Ocean's 10 (Srednja strukovna škola). Debatiralo se u tri kruga (uvodni, polufinale i finale) o sljedećim temama: „Food is better in quality in Croatia than in most European countries“, „Job vs. university  after high school“, „Migrations“, „School uniforms should be obligatory in schools!“, „Every person should be provided by a free Internet service from the government!“, „Killing animals for food (scientific testing on animals) is wrong!“, „You Tube personalities, bloggers, influencers – something that anyone can be!“, „Sports stars should be positive role models“, „Do celebrities get away with with more crime than non-celebrities?“, „Should I stay or should I go? (In my homeland – Croatia)“.

Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara Vinkovci provela je projekt „Debate great“ koji su organizirale profesorice Anđela Lozančić i Stephanie-Kate Lukač. Projekt je održan u Županijskoj vijećnici 15. veljače 2018. godine. U debati je sudjelovalo pet škola s područja Vinkovaca: Five hundred (Gimnazija Matije Antuna Reljkovića), Shaken (Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca), ACME (Ekonomska i trgovačka škola Ivana Domca), Stephen Hawking's Stand up Club (Tehnička škola Ruđera Boškovića), The Medical gang (Zdravstvena i veterinarska škola dr. Andrije Štampara) i Ocean's 10 (Srednja strukovna škola). Debatiralo se u tri kruga (uvodni, polufinale i finale) o sljedećim temama: „Food is better in quality in Croatia than in most European countries“, „Job vs. university  after high school“, „Migrations“, „School uniforms should be obligatory in schools!“, „Every person should be provided by a free Internet service from the government!“, „Killing animals for food (scientific testing on animals) is wrong!“, „You Tube personalities, bloggers, influencers – something that anyone can be!“, „Sports stars should be positive role models“, „Do celebrities get away with with more crime than non-celebrities?“, „Should I stay or should I go? (In my homeland – Croatia)“.

Članice prosudbenog povjerenstva su bile profesorice Rejhana Nuhanović Tadijan, Mirela Dobutović i Josipa Petković. Kriteriji su bili: činjenične informacije o svakoj temi ,  „za“ i „protiv“ argumenti, razumijevanje teme, uvjerljivost i jasnoća, pobijanje argumenata protivničke ekipe, iznošenje završnih argumenata.

Najuspješnija je bila ekipa Five hundred, drugo mjesto je osvojila ekipa Shaken, ACME je bila treća, četvrto mjesto je zauzela ekipa  Stephen Hawking's Stand up Club , a peto i šesto mjesto su dijelile ekipe The medical gang i Ocean's 10. Svako osvojeno mjesto je bilo nagrađeno zanimljivim nagradama ( Cinestar kuponi u vrijednosti 500,00 kuna, HG Spot kuponi u vrijednosti 500,00 kuna, pizza u Marabuu, piće u Charlieju, McDonald´s kuponi, sat plivanja u Lenijama).

Ekipu naše škole, The medical gang,  su predstavljali učenici drugih razreda: Josip Meštrović, Karla Jakuš, Leonardo Sulejmani, Marija Pejak, Daniel Lučić, Oleg Cetina, David Ivković i Tea Turkalj.

Kroz ovaj projekt su se unaprijedile jezične kompetencije naših učenika i možemo zaključiti da je poznavanje engleskoga jezika bilo izvanredno.

Novinarska družina