Kampanja Milijarda ustaje 2019.

Autor: Vlatka Vujčić, 15. 2. 2019.

Naš grad na Bosutu 14. veljače 2019. petu  godinu zaredom priključio se svjetskoj kampanji Milijarda ustaje protiv nasilja nad ženama i djevojčicama čiji je cilj upozoriti na nasilje nad ženama i djevojčicama kao na jedan od najtežih oblika kršenja ljudskih prava u svijetu koji još uvijek mnogi odobravaju šutnjom.

Koncept One Billion Rising manifestacije  sastoji se od jednostavne plesne koreografije na pjesmu Break the Chain.

Ples su u pješačkoj zoni na Orionu izveli učenici Zdravstvene i veterinarske škole dr. Andrije Štampara, Strukovne škole te Drvodjelsko tehničke škole.

Izvješće učenika i fotografije možete pogledati pod "opširnije".

Kampanjom želimo upozoriti na kontinuirano nasilje nad ženama i djevojčicama kao i povezati učenike i učenice, ženske udruge, ženske sekcije sindikata, udruge mladih muškaraca i sportaša, osobe iz kulturne i političke javnosti, te medije u zajedničkim aktivnostima.                                                      Manifestacija One Billion Rising: Rise for Revolution 2019. djeluje kao širenje i ojačavanje započete revolucije, a fokusirana je na borbu protiv eksploatacije žena.                                                                                                             Inicijatorica kampanje One Billion Rising Eve Ensler povodom predstojeće OBR kampanje ističe da: Nema revolucije bez solidarnosti. Ne možemo postići promjenu sustava – promjenu načina mišljenja i struktura koje podržavaju nasilje, promjenu svijesti oko razumijevanja nasilja, odbacivanje patrijarhalnih vrijednosti i kulture, promjena u politici koje na žene utječu ekonomski, socijalno, seksualno, fizički, emocionalno… Ne možemo zaustaviti ponavljajuće obrasce kontrole, represije i eksploatacije – same. Solidarnost je ključna za povezanost.

Ovim putem zahvaljujemo našem profesoru Josipu Bebeku na vježbavanju  plesne koreografije te voditeljici kampanje Milijarda ustaje psihologinji Sandi Horvatović koji su nam pomogla u edukaciji u borbi protiv nasilja kako bismo jasno i glasno rekli „NE“ nasilju.

Naši učenici prvih razreda te 3.d razreda zajedno sa učenicima iz Strukovne i  Drvodjelsko tehničke škole plesom i pjesmom Break  the chain poslali su snažnu poruku „NE“ nasilju bilo kojeg oblika nad djevojčicama i ženama, ali i nasilja općenito.

Zahvaljujemo našim učenicima prvih razreda te 3. d razredu koji su vrijedno vježbali i usvajali plesne korake koreografije Break  the chain kako bi se aktivno priključili kampanji Milijarda ustaje.