HŽ Infrastruktura - upozorenje na opasnosti od strujnog udara uz prugu

Autor: Blanka Bunjevac, 20. 2. 2018.

Kako bi se utjecalo na svijest građana te stradavanja na željezničkom području kao i uništavanje željezničke imovine svelo na najmanju moguću mjeru, HŽ Infrastruktura već godinama provodi edukativno-preventivne akcije „Vlak je uvijek brži“ i „Stvaraj, ne uništavaj“. Osim na željezničko-cestovnim prijelazima te se akcije provode u školama diljem Hrvatske, te se tako posebno nastoji djecu upoznati s pravilnim ponašanjem uz prugu, opasnostima od strujnog udara te pravom cijenom vandalizma jer se uništavanjem željezničke imovine posredno ugrožava i sigurnost prometa.

Kad se radi o opasnostima koja prijete od strujnog udara, izrađena je brošura kojoj se može pristupiti na sljedećoj poveznici: http://www.hzinfra.hr/wp-content/uploads/2017/01/opasnost-od-strujnog-udara-uz-prugu-brosura.pdf

Više pročitajte pod "opširnije".

U željezničkome prometu električna se energija osim za vuču vlakova koristi i za napajanje komunikacijskih i signalno-sigurnosnih sustava. Zbog toga se električni vodovi nalaze posvuda, ne samo na elektrificiranim prugama. Suprotno od raširenog pogrešnog mišljenja, za nastanak strujnog udara uopće nije potrebno dodirnuti vod kontaktne mreže, jer područje opasnosti u koje se ne smije ulaziti obuhvaća promjer od čak dva metra od svih dijelova mreže pod naponom. Vrlo je važno zapamtiti to da vagon koji stoji parkiran ispod električnih vodova nije mjesto za igru. Naime, električni vodovi iznad vagona „živi“ su i opasni jer imaju izrazito visok nazivni napon od 25 000 V te jakost struje pri kratkim spojevima doseže nekoliko tisuća ampera te je „penjač“ u opasnosti od teških ozljeda ili smrtnih posljedica.

Na propisanim mjestima na pruzi i u kolodvorima, postavljene su oznake zabranjenih postupaka i upozorenja na opasnosti. Nažalost, oznake često otuđuju ili ruše nesavjesni građani. Željeznički radnici koji rade na održavanju kontaktne mreže, signalno-sigurnosnih uređaja, pa i ostali koji su uključeni u sam proces organizacije prometa, prolaze zahtjevnu izobrazbu kako bi bez opasnosti za vlastiti život mogli obavljati svoj posao. Svi ostali ne smiju neovlašteno boraviti na željezničkim prostorima.

Nažalost, nesreće poput strujnog udara događaju se uz sve mjere zaštite koje HŽ Infrastruktura provodi na željezničkim prugama i postrojenjima, unatoč brojnim upozorenjima i zabranama penjanja na vagone i nužno je redovito podsjećati javnost na navedene opasnosti. Više možete pročitati u brošuri na gore navedenoj poveznici ili skinuti brošuru koja se nalazi ispod ove objave.

Brosura.pdf (665.04 KB)