2013-06-03 05:40:41

VIJESTI S TAHITIJA

  

Od 1. do 11. lipnja 2013. godine u sklopu programa Leonardo da Vinci Agencije za mobilnost, posjetili smo naše partnere u projektu u Francuskoj Polineziji.

Izvješće možete pogledati pod "više".  

Prvi dan posjeta Tahitiju prošao je u obilasku otoka i razgledavanju botaničkog vrta i nezaobilaznog kupanja i surfanja u Pacifiku. Večer smo proveli u druženju sa Ricardom i Cirilom uz roštilj kod našeg domaćina Gregoira.

Drugi dan posjeta Tahitiju, prošao je prijemom kod Ministra obrazovanja Tahitija, nakon uvodne dobrodošlice, predstavili smo se domaćinima i dali intervju za Tahiti TV.

U popodnevnim satima odletjeli smo na otok Raiatea u posjetu CJA (centar za obrazovanje mladih) gdje ćemo sutra obići njihovu školu.

 

Treći dan:

U jutarnjim satima nas je primila gradonačelnica mjesta Taputapuatea Tumaraa, koja nam je uručila prigodni poklon.

 

Nakon toga smo posjetili školu partner CJA Raiatea gdje su nam učenici prezentirali svoje vještine: izrada lokalnih glazbenih instrumenata, prerada bambusa i ekološki uzgoj hrane. Počastili su nas ručkom i veći dio popodneva proveli smo u druženju.

 

Kasne poslijepodneve sate proveli smo u obilasku maorskih svetišta i u usputnom kupanju u laguni.

 

Četvrti dan:

Dan smo počeli prijemom kod gradonačelnika grada Uturoa koji nam je predstavio grad, gospodarske, kulturne i dr. znamenitosti. Prijem je završio prigodnim koktelom, egzotičnim voćem i sokovima.

 

U podnevnim satima po najjačem suncu planinarili smo na vrh planine Tapioi s kojeg se pruža još jedan prekrasan pogled na lagune i okolne otoke.

 

Predvečer smo posjetili ekološku farmu voća i povrća čiji nas je vlasnik impresionirao svojim znanjem i entuzijazmom o ekološkoj proizvodnji.

 

 

Peti dan

Petoga smo dana krenuli put otoka Taha'a do kojega nas je prevezao svojim brodom kolega iz partnerske škole, Ricardo. Na otoku su nas  dočekali naši domaćini, partneri iz škole CJA Tahaa. Nakon doručka krenuli smo u obilazak otoka i na susret s gradonačelnikom mjesta Patio gdje nas je dočekao i francuski državni tajnik.

 

 

U poslijepodnevnim satima posjetili smo plantažu vanilije. Susretljiva vlasnica plantaže opisala nam je uzgoj vanilije od sadnje do pakiranja za tržište. Informacije o uzgoju vanilije, od sadnje do pakiranja za tržište,  za nas su bile nove i jako zanimljive. Budući da se sav rad obavlja manualno, bez mehanizacije, postalo nam je jasno zašto je cijena vanilije na tržištu tako visoka. 

 

Nakon ručka posjetili smo školu partner, upoznali se s njihovim učenicima, koji su nas to jutro dočekali, s radom škole i obrazovnim programima te kolegama. 

 

Smješteni smo bili na motu, malom otoku u laguni u neposrednoj blizini Tahaa. 

 

Večernje smo sate proveli na Tahaau gdje su učenici CJA Tahaa samo za nas priredili prigodan program tradicionalnih pjesama i plesova. 

 

Šesti dan

Šesti je dan prošao u druženju s učenicima i djelatnicima CJA Tahaa. Tamo smo zajedno s našim domaćinima pripremali tradicijska tahićanska jela (kruh od banane, slastice od nama egzotičnoga voća te povrće pečeno u listovima banane) u posebnoj tahićanskoj pećnici koja  je zidana u zemlji i zagrijava se vulkanskim kamenom. 

 

Igrali smo tradicijske tahićanske igre: nošenje banana na štapu i gađanje kokosa kopljem. Igrali smo za zabavu, a igre su nam otvorile apetit pa smo nakon toga prionuli na hranu koju smo pripremali. 

 

 

Osim vanilije, saznali smo sve i o sazrijevanju kokosa, nametnicima na kokosu, plantažama i održavanju kokosa. Uzgoj kokosa je vrlo bitan za Polinežane jer osim ploda, u svakodnevnom životu, koriste palmino lišće kokosa i drvo kokosa. 

 

Večer smo proveli u ugodnom društvu s našim domaćinima na motuu

 

Sedmi dan

U jutranjim satima Mislav se uspješno okušao u ronjenju. 

 

Prisustvovali smo i demonstraciji borbenih vještina taekwondoa i kung fua. 

 

Poslijepodne smo krenuli put Raiatee s koje smo se zrakoplovom vratili na Tahiti. 

U Pappeteu smo večer proveli s Gregoireom. 

 

Osmi dan

Rano ujutro sjeli smo u zrakoplov za Los Angeles i Pariz, sretni i pomalo sjetni što je naše druženje i učenje u Francuskoj Polineziji završilo. Pozdravili smo se s domaćinima i poželjeli im sve najbolje do novoga susreta u Hrvatskoj, u Vinkovcima. 

 


Zdravstvena i veterinarska škola Dr. Andrije Štampar