PROJEKT ACDC - POSJET LANŠKROUNU

Autor: Vlatka Vujčić, 28. 4. 2014.

Nekoliko učenika naše škole, nastavnik Josip Šuker i ravnateljica Antonija Majić u posjetu su našim partnerima u projektu ACDC u Češkoj Republici. U gradu Lanškrounu provest će tjedan dana zajedno s partnerima iz Francuske Polinezije. Domaćin je Poljoprivredna škola iz Lanškrouna.

Što smo sve obišli možete vidjeti pod "više".

Obišli smo Chocen, 40-ak km udaljen od Lanškrouna. Posjetili tvornicu za preradu mliječnih proizvoda. Morali smo i probati cjielu paletu, namaza, krema, jogurta, sireva...

Posjetili smo i Zemědělsko obchodní družstvo Zálší, poljoprivredno gospodarsku tvrtku Zalši koja se bavi poljoprivrednom, stočarskom proizvodnjom i, na naše iznenađenje, proizvodnjom autostakala za kamione, autobuse i tramvaje. Potrebno je napomenuti da sve farme koje smo obišli, (ukupno 3) imaju postrojenja za proizvodnju električne energije iz biomase koja značajno pridonose uspješnom poslovanju tvrtki.

Učenici i nastavnici imali su priliku dobiti informaciju od voditelja  proizvodnje o načinima proizvodnje, uzgoja životinja, prehrane kao i liječenju životinja.

Sljedećih smo dana obilazili Olomouc šesti grad po veličini u Češkoj, predivan grad sa starom baroknom jezgrom, poznat po Sveučilištu i različitim kulturnim sadržajima. Ovaj je grad 1995. godine posjetio i sv. otac papa Ivan Pavao II, koji je, između ostalog, katedralu Olomouca proglasio bazilikom sv. Navještenja. Učenici su imali priliku posjetiti zoološki vrt Zoomouc.

Na školskoj farmi učenici su u ranim jutarnjim satima prisustvovali aktivnostima, kao što su mužnja krava i hranjenje, a mogli su i jahati  u školskoj jahaonici uz stručno vodstvo djelatnice škole.

Posjet u Češku može se ocijeniti kao vrlo uspješan jer je bio bogat sadržajima za učenike i za nastavnike. Učenici su pokazali veliki interes za sudjelovanje u budućim projektima.

Ovo je zadnji sastanka partnera u provedbi projekta ACDC. Projekt završava krajem lipnja 2014.

Koordinator projekta:

Josip Šuker, dipl.inf.